A ma ismert híres és nagy vállalatok közül a legtöbb egy-egy garázsban vagy kollégiumszobában indult útjára – persze akkor még korántsem tudták az alapítók, hogy milyen jövő elé is néz az ötletük. Hónapok, évek kemény munkái során – és persze egy-egy bőkezű befektető bölcs előrelátásának hála – létrejöttek olyan vállalatkomplexumok, amik nélkül ma az életünk teljesen máshogy nézne ki.
- A Google Inc.
Lary Page és Sergey Brin 1996-ban kutatási területen kerestek PhD-s tanulmányaik alatt a Stanfordon. A választásuk végül arra a problémára jutott, hogy olyan keresőmotort hozzanak létre az internetes keresésekhez, melyek hatékonyabban működnek, mint az addigiak – olyan jól sikerült végül a törekvésük, hogy egy évvel később levédették a google.com címet. Ma a Mountain View-i székhelyű cég 40 országra kiterjedő hálózatot működtet, több mint 70 irodával – és közel 50ezer alkalmazottal.
- Az Apple Inc.
A Google-höz képest 20 évvel korábban látott napvilágot az Apple Inc. alapötlete, 1976-ban. A két alapító, az elektromérnök Steve Wozniak és az akkor még egyetemista Steve Jobs barátságából hamarosan üzleti kapcsolat is lett, majd hamarosan csatlakozott hozzájuk Ronald Wayne is (ő aztán hamar távozik is – mindössze 11 napot tölt a cégnél). A frissen alapult cég célja az volt, hogy a személyi számítógépeket mindennaposan használt eszközzé tegyék a legegyszerűbb polgárok körében is – elég szétnéznünk ma, és be kell látnunk: ez elég jól összejött a fiataloknak. A kaliforniai Cupertinóban működő Apple Inc. ma több mint 60 ezer alkalmazottat lát el munkával.
- A Facebook
Újabb közel 30 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az egyszerű felhasználóknak forradalmasítsák a hétköznapjaikat a számítástechnika területén. Az Apple-nek köszönhetően már megvolt a hardveres háttér, és már csak a Google keresőjében kellett az első helyre kerülni – és ekkor jött az akkor még egyetemista Mark Zuckerberg. 2004-ben létre akart hozni egy olyan virtuális közösséget, ahol az egyetemi polgárok tarthatják egymással a kapcsolatot (ebből lett a Facemash) – több próbálkozásnak hála, ez végül sikerrel járt, mégpedig olyan sikerrel, hogy 2012-ben már világszinten tarthatták az emberek egymással a kontaktot – több mint 1 milliárdan. A Facebook közel 7000 embert foglalkoztat napjainkban.