A vashiányos állapot kis hazánkban is jóformán népbetegségnek tekinthető, mégis túl kevesen túlságosan keveset tudnak róla, illetve az orvoslásáról. Pedig létezik megoldás, természetes formában, eredményesen. Viszont az első lépés nyilvánvalóan az állapot beazonosítása, felfedezése, elismerése, s ezután következhet csak a terápia.
Miért annyira fontos a vas?
A vas a szervezet számára létfontosságú ásványi anyag, aminek a megfelelő mennyiségű és minőségű pótlása kulcsfontosságú. Alapesetben a táplálkozás elegendő kellene, hogy legyen, de az azért tudható, hogy manapság már az élelmiszerek hasznosanyag-tartalma nem úgy alakul, ahogy egykor. Ez alól sem a vasban gazdag gyümölcsök, sem a bensőségek nem képeznek kivételt. Ráadásul, amikor már a cél a minél gyorsabb vaspótlás, akkor olyan összetételben célszerű bevinni, aminek a felszívódása tempós és eredményes. Természetes formában beépíteni ugyan hatásos, de időigényesebb, és ha a helyzet kellően súlyos, akkor pont, hogy idő nem áll rendelkezésre.
A vér vörös színét, s erős, vas jellegű szagát pont, hogy a vasnak köszönheti, hiszen ez az ásványi anyag felelős a vörösvérsejtek kialakulásáért, ezzel együtt az oxigén szállításáért. A test minden egyes pórusa oxigén után kiált, ezért mindenhova kellő mennyiség biztosítása a cél. Igen ám, de amikor az úgynevezett vashiányos vérszegénység állapota áll fenn, akkor épp, hogy a szállítás az egyik gyenge pont, ami nem oldható meg maradéktalanul, és a vörösvérsejtek termelődése sem optimális. Ez nemcsak leírva hangzik rosszul, hanem megélve is súlyos, azonnali beavatkozásra váró szituáció.
Melyek a vashiány tünetei?
Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a vashiányos állapot nem maradhat sokáig rejtve, mert az emberi szervezet egyértelmű jelzéseket ad, tudatva, hogy valami nagyon nincsen rendben. Ezek a tünetek ráadásként kifejezetten beszédesek és árulkodóak. Hogy melyek ezek? A leggyakrabban: gyengeség, fáradékonyság, légszomj, sápadtság, szédülés, fejfájás, folyamatos fázás. Mindennek eredője a nem megfelelő mennyiségben, minőségben rendelkezésre álló vas.
Az első teendő, amikor a tünetek minden kétséget kizáróan mutatják a probléma jelenlétét, a konzultáció a háziorvossal, kezelőorvossal vagy gyógyszerésszel. Egy biztos. A vaspótlás megkezdése a legjobb választható út, viszont az már abszolút egyénfüggő, hogy melyik az a készítmény, ami a leghatékonyabb támogatást adhatja ebben a szituációban.
Milyen hamar várható változás, és hogyan segíthető elő természetes formában a folyamat?
Változó, hogy mennyire gyors az átalakulás, nyilván ez attól is függ, hogy az alap állapot mennyire volt súlyos. Azért nagy általánosságban pár hét után már egyértelműen érzékelhetőek a pozitív jelek: a gyengeség csökkenése, a fizikai aktivitás növekedése, a légszomj mérséklődése, vagy éppen a végtaghidegség eltűnése. A türelem mindenképpen célravezető, illetve a vaspótlás fázisában érdemes a fizikai megterhelés nagyságát redukálni, ugyanis az ember képes akkor is túlhajtani magát, ha a szervezete pihenésért könyörög. A vasban gazdag ételek fogyasztása egyébként abszolút jótékony taktika, ami kitűnő kiegészítésként szolgálhat.