A trágyaszórással kapcsolatban gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen szabályok vonatkoznak a tevékenységre. Az un. védőtávolságok betartása nemcsak a békés együttélés miatt lényeges, hanem a vonatkozó írott szabályozással összefüggésben is. A lakott terület, a tanyák és az állóvizek közelsége egyaránt figyelmet érdemel, de az időjárás aktuális alakulására nincsen ráhatásuk a gazdáknak. Az így a lakott területet érintő szaghatások ellen nem sokat lehet tenni, ám valahol oda-vissza működik ez a dolog. A földeken a tápanyagok utánpótlása a következő szezon termésével szoros kapcsolatba hozható, ez pedig már csak az árak tekintetében is kiemelt jelentőséggel bír.
A mezőgazdaságban tevékenykedők számára természetesen az sem mindegy, hogy milyen eszköz áll rendelkezésre a rendszerese visszatérő feladat elvégzéséhez. A trágyaszóráshoz persze megfelelő egytengelyes szerves trágyaszóró is szükséges. A jármű iránt érdeklődők gyakran tájékozódnak előre arról, hogy milyen költségekkel jár a névre íratás, a műszaki vizsga, és lehetséges-e magasítóval beszerezni a trágyaszórót.
A szerves anyagokkal megvalósítható a tápanyag-visszapótlás. A gazdasági termelés céljából ez nélkülözhetetlen folyamat, hiszen a minőségi termelés előfeltételének számít a minél jobb minőségű föld. A műtrágya árak folyamatos emelkedés és a környezetvédelmi előírások miatt egyre többen fordulnak a szerves trágya alkalmazásához. A megfelelő kijuttatáshoz korszerű technológiára van szükség, s ez független attól, hogy istállótrágyáról, növényi maradványokról, komposztról van-e szó.
Mit várhatunk el a szerves anyagok talajba juttatásától? Egyértelműen a talaj fizikai és kémiai tulajdonságainak javítása a cél. Természetesen a talajszerkezet minősége mellett sem mehetünk el, mint ahogyan a talajban zajló mikrobiológiai élet élénkítése is lényeges. A mikroflóra és a humusztartalom gazdagítása egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a gazdasági termelékenység javuljon.
Fontos tudni, hogy az uniós jogharmonizáció jegyében alakultak ki a vonatkozó szabályozások, ennek megfelelően mennyiségi korlátozás alá esik a szerves trágyázás. Vannak tilalmi időszakok, mint ahogyan a terület jellege is befolyásolja azt, hogy miként lehetséges a trágyaszórás. A gépesítés a folyamatot jelentősen hatékonyabbá teszi, ezért már most érdemes a megfelelő eszközök után nézelődni.