A tapéták egészen a kilencvenes évekig aranykorukat élték. Alapvetőnek számított régen, hogy tapétázzuk a szobák, a nappali és szinte minden helyiség falát, ahol nem jellemző a vizesedés. Ez a régebbi korszakokban is általános volt. Nem csak a díszítés miatt volt ennyire elterjedt viszont a tapétázás. A hideg falakat úgy lehetett a legjobban javítani, ha bevontuk őket valamilyen melegebb jellegű anyaggal.
A tapétázás reneszánsza
Jó ideig a tapétázás lekerült az általános trendek listájáról, egyszerűn kiment a divatból. Az emberek jobban elkezdtek ragaszkodni a különféle színes, festett falakhoz. Ez valószínű annak is köszönhető, hogy egyre jobb árakon, egyre szebb színekben váltak elérhetővé a különféle falfestékek. Viszont néhány éve dekorációs elemként újra divatba jöttek a tapéták. Persze nem a teljes helyiség burkolása, hanem általában egy-egy fal vagy falrészlet tapétázása. Emiatt prémium minőségű, szinte művészi tapétákat kezdtek el alkalmazni a dizájnerek. Tapétából ma már rengetegféle felületű és típusú akad. A 3D-s képekkel ellátott daraboktól kezdve a különféle aranyozott, absztrakt mintákig. Sőt, már arra is van lehetőségünk, hogy saját magunk által tervezett tapétát nyomtattassunk. A felrakás is sokkal egyszerűbbé vált, mióta az öntapadós, könnyen visszaszedhető tapéták bejöttek a képbe.
Hogyan tapétázzon megfelelően?
Amennyiben nem öntapadós tapétát vásároltunk és saját magunk szeretnénk elvégezni a műveletet, érdemes odafigyelnünk pár dologra. Az első, hogy az alapozófesték felvitele előtt kellően tisztítsuk meg a falakat a portól és a pókhálótól. A legjobb, ha minden konnektort és egyéb más elemet eltávolítunk a tapétázás előtt, amelyek kitüremkednek a falból. Sokkal szebb végeredményt kaphatunk, mintha körbevágnánk a tapétát ezeknél. Ha a falakon vannak régi sérülések, valamilyen poszter vagy korábbi tapétamaradvány, mindenképp el kell távolítani, a repedéseket pedig javítani. A legjobb, ha a fal egész felületét megcsiszoljuk kicsit a jobb tapadás érdekében, ezzel garantáltan megelőzzük a későbbi felválást. Hogyan mérjük ki a tapétacsíkokat? A fal magasságához kell hozzámérni a tapéta hosszát, továbbá érdemes ráhagyni pár centit – inkább vágjunk le belőle később, minthogy rövidebb legyen a kelleténél. A csíkokat egyenesen, egyforma méretűre vágjuk, majd sima felületre fektetve bekenjük alaposan tapétaragasztóval a belső oldaluk. Nem tanácsos egyszerre több csíkot elkészíteni, csak annyit, amennyi körülbelül 10 percen belül felhelyezhető. Az így felrakott tapétát még egy ideig a falon is lehet igazítgatni és simítani.
Miért éri meg szakemberre bízni?
Ha úgy döntünk, szakemberek segítségét kérjük a tapétázáshoz, akkor elég csupán a terepet előkészíteni számukra. A falak megtisztításával és az akadályozó elemek eltávolításával rengeteget tehetünk azért, hogy minél hamarabb elkészülhessen a munka. A tapétázást végző megbízottak minden más egyebet elvégeznek. Milyen árakra számítsunk? A tapétázás ár 1800 forinttól akár 2500 vagy 3000 forintig is terjedhet négyzetméterenként. Ám vannak olyan szakemberek is, akik órabérben dolgoznak. A megbízás előtt mindenképp érdemes tisztáznunk velük a feltételeket.