Örök kérdés a gamerek körében, hogy vajon a PC vagy a konzol a jobb? A dilemma nem véletlen, hiszen mindegyiknek megvan az előnye és a hátránya. Anyagi szempontból sem mindegy, hogy melyik a kifizetődőbb hosszabb távon. Más kérdés, hogy ki és melyiket kedveli jobban, hiszen egyes személyek szívesebben ülnek a számítógép elé és nyomják a billentyűt, mint a tévé előtt videojátékozzanak. Ebben a cikkben eláruljuk, hogy melyik és miért népszerű.
PC vs konzol
Amióta megjelentek a konzolok, azóta örök vitatémának számít, hogy melyiket érdemes választani. Jobb befektetés-e egy folyamatosan fejlődő és építhető számítógép vagy valaki jobban kedveli a konzolos játékokat, amik idővel elavulnak. Korábban a válasz jóval egyértelműbb volt, hiszen a PC-n tanulni lehetett, ráadásul akalmas volt egyéb feladatok elvégzésére is. Manapság azonban már a piac átalakult, így valamivel nehezebben lehet döntésre jutni, főként a telefonos appok miatt.
A „hardcore” játékosok nem mindig tekintenek igazi játékként a mobilos játékokra, mivel ezek inkább más közönségnek szólnak, és nem támaszkodnak bivalyerős hardverre. Ami viszont még inkább ketté tudja választani a gamerek táborát az a konzol vs PC kérdés – állítja Szilágyi Judit, a DC Bonus játék szakértője.
Ha az ár a döntő szempont
Sokaknál az ár az, ami meghatározza, hogy végül számítógép vagy konzol lesz a befutó. A legújabb és a korábbi generációs konzolok eladása már nem igazán termel profitot, azonban még így is próbálnak belőlük sokat értékesíteni. A tervezés során ügyelnek arra, hogy a lehető legtöbb mostani játékot futtatni tudja, így jelentős profithoz jutnak az egyes gyártók. A Sony és az Xbox ugyanis nem a konzolokkal lesz nyereséges, hanem a videójátékok eladásával. Ez azt jelenti, hogy vásárlóként jóval olcsóbban juthatunk az eszközhöz, mintha gépet vennénk, viszont a játékokra költeni kell. Nem keveset. Bár még így is jelentősen olcsóbb a videojátékozás, mintha PC-vel akarnánk mindezt megtenni.
Ha tehát a gyerek szeretne ezzel időt tölteni, azonban nem telik egy új számítógépre, akkor érdemes a konzol mellett dönteni. Ehhez bármikor szerezhetünk neki újabb játékokat, így sokszor az ünnepi meglepetéseket is könnyen meg lehet oldani.
A játékeladások nem kizárólag a játék fejlesztését és fenntartását fedezik, hanem a konzolok költségeit is. Az üzleti modell pedig azt eredményezi, hogy a vásárlók olyan eszközöket vesznek meg, amik kevesebbe kerülnek mint egy új PC.
Az igények felmérése
Más kérdés viszont, ha az igények mások. Ha már ekkora befektetést szeretnénk, akkor érdemes átgondolni, hogy egy számítógép milyen további hasznot hozhat. Aki például home office-ban dolgozik, vállalkozó, esetleg sokat ül a gép előtt, annak praktikusabb megoldás egy asztali gép. Emellett amúgy is kényelmesebb lesz időt tölteni, hiszen a monitor magassága állítható, ráadásul a gép igényeit is fejleszteni lehet.
Amennyiben végül PC-t veszünk, mindenképpen nézzük át a tulajdonságait és a felszereltségét. Nem minden eszköz alkalmas ugyanis arra, hogy videojátékokat futtasson. Akadnak jóval erősebb készülékek, amikben a memória is nagyobb, így sokkal tovább bírják majd a napi használatot, mintha egy gyengébb változaton próbálkoznánk. A gépek legjobb tulajdonsága mindig az volt, hogy nem csak játszani lehetett rajtuk. Alkalmasak munkához, filmnézésre, zenehallgatásra, megbeszélésekre egyaránt.
Új generációs konzolok
Érdemes szétnézni az új generációs eszközök piacán, hiszen már a konzolok sem csak arra képesek, mint korábban. A legújabbakra ugyanis akár Netflix, Spotify, Youtube, de még HBO alkalmazást is letölthetünk. Bár a legtöbb okostévére ugyanúgy megtehetjük, egy konzollal könnyedén “felokosíthatunk” egy régebbi típust. A tévére rákötve a kanapéról játszhatunk, ami ráadásul a wireless-konzolok miatt már kábel rengeteget sem jelent a lakásban.
Ha még mindig úgy érezzük, hogy nem tudunk dönteni, akkor nem árt mindegyik lehetőséget alaposan megvizsgálni. Legyen döntő szempont a felhasználás, hogy tényleg csak játszani szeretnénk-e, esetleg dolgozni is kellene egy új eszköz. Nem mindegy továbbá sem az ár, sem pedig a felszereltség és a további költségek.