Napelemeket ma már nem csak nagyobb épületek tetején és napelemfarmokon látunk, hanem egyre több családi házon is. Sokan kezdik felismerni a napelem rendszerek előnyeit, ami mind anyagi, mind környezeti szempontból előnyösebb. Ahhoz azonban, hogy egy épületre napelemek kerülhessenek, fontos néhány szempontnak megfelelni. Különösen az épület tetőszerkezetén múlhat, hogy milyen hatékonysággal termel a rendszer napenergiát, vagy hogy egyáltalán kiépíthető-e. Cikkünkből kiderül, milyen tetőszerkezet a legideálisabb napelemes rendszer telepítésére.
Erős tetőszerkezet
A napelemes panelek külön-külön nem nyomnak nagy súlyt, de egy háztetőre általálban több panel felszerelése szükséges, amik együttesen már nehezebbek. Fontos ezért, hogy a tetőszerkezet stabil és erős legyen, ami évtizedeken keresztül elbírja a paneleket.
Fontos a tetőfedés anyaga is. Ezt igen szigorúan veszik, nem lehet ugyanis napelemeket telepíteni olyan tetőre, ami gyúlékony anyagból készült. A pala- vagy nádtetőt ezért a napelemes rendszer telepítése előtt le kell cserélni.
Tető tájolása és dőlésszöge
A napelemek hatékonyságát nagyban növeli, ha a tető tájolása megfelelő, így tudják ugyanis a legtöbb napfényt begyűjteni a panelek. A legideálisabb az, ha a tető déli tájolású, de nyugati és keleti irányú házra is felszerelhetők a panelek. Az északi tájolás azonban nem megfelelő.
Fontos a tető dőlésszöge is. Hazánkban a legtöbb esetben ezzel nincs gond, hiszen a tetők 30-45°-os dőlésszöggel rendelkeznek, ami ideális. Emellett sok lapostetőn is találkozhatunk napelemekkel. Ilyen esetben a rendszer telepítését egy speciális tartószerkezettel oldják meg, így nem a tető, hanem maga a panelek rendelkeznek megfelelő dőlésszöggel.
Elegendő hely a paneleknek
Minden háznak megvannak a saját paraméterei, és egyéni energiaigénye. Minden háznál eltérő darabszámú napelem panel telepítésére van szükség. Éppen ezért fontos meghatározni, hogy van-e elegendő hely a szükséges mennyiségű panel elhelyezésére. Amennyiben a háztetőn nincs elegendő hely, két megoldás is lehetséges.
Az egyik, hogy kevesebb panelt telepíttetünk, azonban akkor azoknak nagyobb teljesítményűnek kell lenniük. A másik megoldás, hogy azokat a paneleket, amik már nem férnek a tetőre, más, a házhoz tartozó melléképület tetejére is felszereltethetjük.
Azt, hogy mennyi panelre van szükség a kellő mennyiségű energia megtermeléséhez, egy szakértő cég, a Soler szakemberei könnyedén meg tudják határozni.