A mobilházakra sokan úgy tekintenek, mint ideiglenes, erősen kompromisszumos megoldásra, amelyben ideig-óráig ki lehet húzni. Ám ez egyáltalán nincs így: napjaink mobil lakóépületei rendkívül komfortosak, személyre szabhatóak és barátságosak. Emellett azonban más előnyeik és szép számmal akadnak. Az egyik ilyen a fenntarthatóság – olvass tovább, ha kíváncsi vagy, miért zöldebbek a mobil megoldások!
Kevesebb hulladék az építés során
Sitt, por és romok: akár a nulláról építünk fel egy házat, akár egy meglévő régit alakítunk át, az építkezési munkálatok rengeteg hulladékkal járnak. Ezzel szemben azok a mobilházak és konténer épületek felállítása és üzembe helyezése meglehetősen tiszta és gyors folyamat. Hogy számokkal is érzékeltessük a különbséget: az építkezési hulladékok a szeméttelepek 40%át teszik ki – a mobilházak alkotóelemeinek előre gyártása pedig 52%-kal kevesebb építkezési hulladékot termelnek, mint a hagyományos épületek.
A mobilházak energiaigénye kisebb
Különösen régebbi építésű használt lakások esetén fordul elő gyakran, hogy az energiaellátásuk modernizálása nehézkes és költséges folyamat. A falak szigetelést igényelnek, az ablakok alig állják akadályát a besüvítő hideg levegőnek… előbb-utóbb azt vehetjük észre, hogy tényleg az utcát fűtjük. Ez nem fordulhat elő akkor, ha mobilházat választunk: a panelek, amelyekből a mobil lakóépületek készülnek, rendkívül hatékonyan szigetelik a hőt (és a zajt is, ami szintén nem hátrány). A mobilházakat ráadásul könnyedén önfenntartóvá tehetjük egy napelem rendszer segítségével – ha így teszünk, akár 72%-kal kevesebbet is költhetünk rezsire, mint egy átlagos háztartás.
Egészségesebb építőanyagok
A hagyományos házak, lakások még nem a modern sztenderdek szerint épültek – ami sokak szemében nem hátrány, hiszen a régebbi építészeti stílusoknak megvan a maguk szépsége. Ami viszont kifejezetten veszélyes lehet, az a régi építőanyagok káros hatása az egészségre. Ilyen például a tüdőre kifejezetten veszélyes, tetőpalán és szennyvíz csöveken (sajnos néhány helyen hőszigetelésként is) használt azbeszt, a radioaktív salakbeton vagy a sokak által veszélyesnek tartott gázszilikát. Ezzel szemben a mobilházak elemei csakis szigorúan ellenőrzött, bevizsgált, egészségre nem ártalmas anyagokból készülnek.