Vállalkozóként hatalmas szabadságod van megválogatni azt, hogy mikor és mire költöd el a rendelkezésre álló pénzt. Ez nemcsak remek dolog, hanem egyben hatalmas felelősséggel is jár. A pénz előteremtése néha nem egyszerű, azonban kisvállalkozói hitel formájában külső segítséget is igénybe tudsz venni. De tudod, hogy mire jó ez, és mikor érdemes választani? Cikkünkben feltérképezzük a lehetőségeket és a kisvállalkozói hitelek palettáját is!
Mikor érdemes kisvállalkozásnak hitelt felvennie?
Vannak helyzetek, amikor a szaktudás és az innovatív ötlet nemcsak kéz a kézben jár, de erősen piacképes is. Viszont egy családi tragédia, egy betegség, egy születés, vagy bármilyen külső körülmény visszavetheti a vállalkozás sikerét. Amikor viszont átvészelted a nehéz időszakot, és újra fellendítenéd az eddig takarékon üzemeltetett vállalkozásod, akkor jól jöhet egy kis segítség egy kisvállalkozói hitel formájában.
Ha viszont a járványhelyzet tett keresztbe a működésnek, és kifejezetten ennek okán esett vissza a forgalmad, akkor is van átmeneti segítség. Többféle kisvállalkozói hitel áll rendelkezésre a különféle átmeneti likviditási problémák megoldására.
Vállalkozásod erősödött, ezért fejlesztenéd? Az éttermek, pizzériák, családi pékségek számára jól jöhet a kapacitásbővítés: nemcsak új munkatársak felvételével, hanem a meglévő konyha vagy infrastruktúra fejlesztésével is. Ha rengeteg a megrendelés, akkor már nem biztos, hogy elég lesz az a néhány gép, ami eddig. De az is lehet, hogy egy korszerűbb és nagyobb kemence több pizzát tud kisütni egyszerre!
Több lábat növesztenél? Fontos, hogy üzleti tervvel, piackutatással és költségelemzéssel is alátámaszd a szándékod. Ha viszont teljesen biztos vagy a sikerben, akkor érdemes belevágni, hiszen ezzel lehet fejlődni! A fejlesztéshez pedig szintén léteznek kisvállalkozói hitelek.
Milyen hiteltípusok vannak, milyen esetben milyet válasszunk?
A kisvállalkozói hitel szerencsére sokféle konstrukcióban létezik, így szinte minden helyzetben megtalálhatod az aktuális helyzetednek megfelelő típust. Elakadtál, válsághelyzetbe kerültél, vagy éppen fejlesztenél, bővítenél? Mutatunk néhány hiteltípust, hogy eligazodhass a kisvállalkozói hitelek világában!
Átmeneti pénzhiány és hosszú távú fejlesztési igények
Sürgősen szabad felhasználású pénzre van szükséged, és nem tudsz hosszú ideig várni egy hitelkérelem elbírálására? Létezik már olyan kisvállalkozói hitel (Power Business Hitel), ahol ez mindössze 5 munkanapot vesz igénybe, amennyiben minden szükséges információ és dokumentum a rendelkezésre áll. A szabad felhasználású hitelt akár más hitel kiváltására is használhatod. De megválaszthatod azt is, hogy folyószámlahitelként vagy eseti hitelként vennéd fel az igényelt összeget.
Milyen esetekben jöhet jól az akár 75 millió forintos kisvállalkozói hitel? Például akkor, amikor a vállalkozás átmeneti pénzhiányban szenved. Nem számít, hogy ez családi problémák, vagy gazdasági helyzet miatt van-e. Ráadásul akkor is igényelheted, amikor a vállalkozásod szárnyal és még nagyobb szárnyakat növesztenél neki! Jól jönne egy korszerűbb infrastruktúra? Új gépek, amik kiszolgálják a megnövekedett fogyasztói igényeket? Új szoftverek, tanfolyamok, munkatársak, vagy minden egyben?
Alacsony kamatozású, államilag is támogatott hitelek átmeneti likviditási problémákra
A gazdaság védelmében és újraindításának érdekében indított állami támogatási program sok kisvállalkozásnak segített már. A Széchenyi Kártya Program Hitelek fix és rendkívül alacsony kamatozásúak (éves 0,5% és 2,5% közöttiek), ráadásul szabadon felhasználhatóak.
Kifejezetten ajánlott azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a vírushelyzet miatt gazdasági károkat szenvedtek és szeretnék visszahozni a korábbi forgalmukat. Ha ebben a cipőben jársz, akkor érdemes megnézni, hogy a több Széchenyi hitelkonstrukció közül melyik az, ami a legjobban szolgálja vállalkozásod fellendítését.
A hitelfelvételhez nem szükséges tárgyi fedezet, azonban 1 millió forinttól egészen akár 75 millió forintig igényelhető az átmeneti, államilag támogatott hitel. A futamidő 1 és 3 év között változhat.
Forint és devizahitelek akár induló vagy friss vállalkozásoknak is
Különféle szabad felhasználású hitelek azoknak, akik mernek nagyot álmodni. Itt nincs szükség önerőre vagy üzleti tervre (bár a vállalkozásodnak nem árt, ha van). A forint és devizahitelek között két hitelkonstrukció került kialakításra: induló vagy friss vállalkozások által igényelhető kisvállalkozói hitel.
Mezőgazdasági szereplők is kaphatnak kedvező kamatozású hitelt
Váratlan kiadás keletkezett, vagy fejlesztés van kilátásban? Tönkrement a cséplőgép, esetleg újabb magtárra van szükség? Borászatodban új fajt honosítanál meg, de ehhez rengeteg pénzre van szükség? Akár rövid átfutási idővel is igényelhető hitel az agráripari szereplőknek. A mezőgazdaság fontos része országunknak, ami a hitelek kedvező kialakításában is szerepet játszott.
Amennyiben a vállalkozásodnak szüksége van kisvállalkozói hitelre, nem érdemes halogatni. Számos alacsony kamatozású, vagy éppen magas fejlesztési igényekhez igazodó hitel létezik már a piacon, amelyek közül kiválaszthatod a neked megfelelőt!