A fedetlen teraszok vagy kiülők hatékony árnyékolását manapság több különféle, modern megjelenésű, ámde eltérő hatásfokkal rendelkező megoldással valósíthatjuk meg. Aki a legolcsóbb alternatívák között nézelődik, az beéri egy napvitorlával, aki egy kicsit komolyabb, tartósabb és hatékonyabb alternatívára vágyik, az a napellenzők között nézelődik, aki viszont egy komplett, mozgatható tetőrendszert szeretne magának, méghozzá a prémium kategória legmagasabb szintjéről, az inkább egy önálló építményként is helytálló pergolában gondolkozik.
Nem véletlenül, hiszen egy bioklimatikus pergola ideális esetben, megfelelő szerelés, karbantartás és rendeltetésszerű használat esetén több évtizeden át képes megbízható árnyékolást biztosítani egy kisebb-nagyobb kiülőnek, aminek jóvoltából egy újabb helyiséggel, gyakorlatilag egy szabadtéri nappalival bővíthetjük otthonunkat. Ha alaposabban elmerültünk már a különféle pergolatípusok között, akkor biztosan felfedeztük, hogy milyen rengeteg modell és formavilág közül válogathatunk, éppen ezért komolyan feladhatja a leckét a döntés.
Alapvetően azonban mindössze két típusát különböztethetjük meg egymástól ezeknek az árnyékolóknak, így beszélhetünk alumínium lamellás és ponyvás kialakításról, melyek között az ár, a megjelenés és a működést tekintetében egyaránt van némi különbség, de az árnyékolási teljesítmény közel azonos, éppen ezért egyáltalán nem egyszerű választani köztük. A pro és kontra érveket ugyanis embere válogatja, éppen ezért az alábbiakban úgy nyújtanánk segítséget a leendő pergolavásárlóknak, hogy összefoglaljuk: az egyes típusok esetén milyen előnyökkel, hátrányokkal, de leginkább sajátosságokkal kell számolnunk.
Ponyvás pergola
A ponyvás pergolát kis túlzással egy saját vázszerkezettel rendelkező, kimagasló tartóssággal és hatékonysággal felvértezett napellenzőnek is nevezhetjük, hiszen ebben az esetben az árnyékolást egy rendkívül erős szövetanyag látja el. Ez a megoldás sokakat elriaszt ebben a kategóriában, azonban nagyon fontos kiemelni, hogy a ponyva szálankénti impregnálással rendelkezik, ezáltal gyakorlatilag lehetetlen elszakítani, miközben teljesen vízálló, öntisztuló megoldásának köszönhetően pedig koszolódása miatt sem kell aggódnunk. Kiválóan ellenáll továbbá az UV-sugárzásnak, tehát dacára annak, hogy folyamatos napsütésnek van kitéve, nehezen fakul és csak évek, évtizedek után láthatjuk rajta a Nap által előidézett romboló hatást.
Általánosságban elmondható, hogy a ponyvás pergola vázszerkezete teljesen megegyezik a lamellás megoldáséval, tehát a dizájn a legutolsó szempont lesz a döntésben, amire viszont oda kell figyelni, az határozottan az árnyékolási teljesítmény és a tartósság. Egy ponyvával ugyanis nem lehet félárnyékot előidézni, tehát vagy árnyékban vagyunk, vagy a napsütésben, köztes alternatíva nem létezik, ami főleg részben vagy teljesen beépített megoldások esetében nagyon fontos szempont. Lényeges továbbá, hogy bár a ponyva kimagasló tartóssággal büszkélkedhet, szélellenállása sokkal jobb, mint a legerősebb napellenzőknek, de azért a „vitorlaeffektus” bizonyos esetekben itt is megfigyelhető, ezáltal nagyobb szél vagy vihar esetén érdemes lehet biztonságba húzni az árnyékolást végző felületet, amit természetesen automatizálhatunk, ha nem szeretnénk erre mindig külön odafigyelni.
Alumínium lamellás pergola
Amennyiben az alumínium lamellás pergola mellett döntenénk, akkor megismerhetjük a kültéri árnyékolás legmagasabb szintjét mind a tartósság, mind a lehetőségek tekintetében. Ezek a típusok úgy működnek, mintha vízszintes helyzetbe fordítottunk volna egy zsaluziát, tehát az árnyékolást dönthető lamellák, gyakorlatilag alumínium lemezek biztosítják, melyek rendkívül sok lehetőséget adnak a szabályozhatóság tekintetében, így félárnyékot és egyéb specializált beállítást is megvalósíthatunk a segítségükkel. Mivel alumíniumból készülnek, közel sem kell annyira aggódnunk miattuk nagy szélben vagy vihar esetén, mint a ponyvás típusoknál, ezáltal megfelelő állásban tényleg képesek megvalósítani a mozgatható tetőrendszer ideáját, miközben nemcsak a szél, hanem az eső sem tud kárt tenni bennük.
Az alapok tekintetében az alumínium lamellás pergola természetesen ugyanolyan látványos megjelenéssel kecsegtet, mint egy ponyvás árnyékoló, különféle vázszerkezetekre, különböző méretekben kérhetők, miközben változtathatók a színek, továbbá az automatizálásról sem kell lemondanunk. Alapvetően ezt a típust is motorizált kialakítással szállítják részben a kényelem, részben a luxuskategóriás jelző erősítése miatt, de szél- vagy fényérzékelővel, esetleg egy időkapcsolóval teljesen egyedi beállításokat adhatunk meg neki az önműködés, ezáltal a megnövelt komfort- és biztonsági szint érdekében.
A kiegészítőkről is döntenünk kell
Minden bioklimatikus pergola felvértezhető különféle kiegészítőkkel attól függetlenül, hogy melyik fenti típusba soroljuk őket. Különféle átlátszó oldalfalak, tolóajtók, világításrendszerek és egyéb megoldások biztosítják például azt, hogy pergolánk szélvédelmet kapjon, esetleg estéként vagy az átmeneti évszakokban is használhatóvá váljon, valamint átalakítható legyen például egy télikertté. Érdemes előre gondolkodnunk, hiszen ezekkel a kiegészítőkkel rengeteg extra lehetőség vár ránk, ezáltal akár egy különálló szaletliként is felépíthető lesz leendő pergolánk, amit aztán évszaktól és időjárástól függetlenül használhatunk majd.