A kriptovaluták napról napra egyre népszerűbbek. Ezek a virtuális érmék meglehetősen rejtélyesek az új befektetők számára. Amikor az emberek kriptovalutákról beszélnek, először általában a bitcoint említik.
A kriptovaluták napról napra egyre népszerűbbek. Ezek a virtuális érmék meglehetősen rejtélyesek az új befektetők számára. Amikor az emberek kriptovalutákról beszélnek, először általában a bitcoint említik. Mi a folyamata a bitcoin és más kriptovaluták bányászatának, és jövedelmező-e a bányászok munkája?
Mit jelent a kriptovaluta-bányászat?
A bányászat új kriptovaluta-érmék létrehozásának folyamata összetett matematikai egyenletek megoldásával. Amikor valaki kriptovalutát vásárol, a befektetés részletei bekerülnek egy elosztott főkönyvbe, az úgynevezett blokkláncba. Ez a folyamat csak akkor fejeződik be, ha a bányász igazolja, hogy a tranzakció jogos. Ha ez megtörténik, a tranzakció rögzítésre kerül a blokkláncon felülvizsgálat céljából, és befejezetté válik.
A bányászok egymással versenyeznek, hogy megoldják a matematikai problémát. Azok, akik ezt először teszik meg, megkapják a tranzakció töredékét erőfeszítéseik díjaként. Minden sikeres tranzakció új érmék forgalomba hozatalához vezet.
Hogyan lehet kriptovalutát bányászni?
A kriptovaluták bányászatához szükséges számítógépnek óriási számítási teljesítménnyel kell rendelkeznie. A bitcoin bányászata gyorsaságot igényel. Minél gyorsabb a platform, annál több digitális valutát bányászhat, és ennek következtében növelheti bevételeit. Ha a számítógép lassú, a bányász veszíthet másokkal szemben. A robusztus grafikus feldolgozó egység (GPU) vagy videokártya elengedhetetlen a kriptovaluta bányászatához. Ezután egy személynek létre kell hoznia egy bitcoin pénztárcát, és csatlakoznia kell egy bányászati társuláshoz, vagyis egy bányászcsoporthoz, amely egyesíti erőforrásait a bányászati teljesítmény növelése érdekében. A bányászok az adott a társulásban felosztják egymás között a nyereséget.
A kriptovaluta-tranzakció során a bányász megpróbálja visszafejteni a tranzakciós információkat tartalmazó blokkot. Például, ha Y személy 0,1 bitcoint akar küldeni Z személynek, a blokklánc bányászai versenyeznek, hogy az elsők legyenek, aki dekódolja a tranzakciós információkat tartalmazó blokkot.
A blokk visszafejtése nemcsak a tranzakciót hitelesíti, de arról is információt ad, hogy ki hány bitcoint küldött kinek és mikor. Miután a blokk dekódolásra került és a blokklánc legtöbb csomópontja hitelesnek fogadta el a blokkot, az hozzáadódik a blokklánchoz.
Kifizetődő-e a kriptovaluta bányászok munkája?
A kriptovaluta bányászatának folyamata nagyon drága, miért versengenek tehát a bányászok a blokkok visszafejtéséért? A válasz a jutalmazási mechanizmusokban rejlik. Szolgáltatásaiért cserébe a kriptovaluta-bányász megkapja az új kriptovaluta-egységek töredékét. Más szóval: a bányászok abban a kriptovalutában kapják a fizetésüket, amelyet a bányászatra választottak. Vagyis ha egy bányász úgy dönt, hogy visszafejt egy bitcoin blokkot, akkor bitcoinban kap ezért fizetést (ismerje meg ezt: bitcoin era).
Erőforrásaik összevonásával a bányászok növelik a siker esélyét, és megosztják a költségeket. Az ilyen együttműködés hátránya, hogy a bányászok csak a jutalom egy részét kapják meg.
Mitől függ egy kriptovaluta ára?
A kriptovaluták értékelésének megértéséhez nézzük meg példaként a leghíresebbet, a bitcoint.
A bitcoin árát, mint a legtöbb más árucikkét a piacon, a kereslet és kínálat kölcsönhatása, valamint a jövőbeli árakkal kapcsolatos várakozások határozzák meg. A kriptovaluták árazása pusztán a piaci dinamikán keresztül történik. Ismerje meg, mely kriptovalutákba érdemes befektetni itt.
A bitcoin készlete továbbra is növekszik, de lassabb ütemben, egyrészt az alkotó által a bányászható bitcoinok számának mesterséges korlátja miatt, másrészt pedig azért, mert a kriptovaluta bányászata drága és erőforrás-igényes.
A bitcoin iránti kereslet azonban sokkal ingadozóbb. Exponenciálisan nőtt, amikor a kriptovaluta híressé vált, és amikor a korai befektetők vagyonszerzéséről szóló történetek elterjedtek az egész világon.
Ez a növekvő népszerűség egy másik aspektushoz kapcsolódik, amely befolyásolja a bitcoin árakat, ez pedig az árhoz kapcsolódó jövőbeli elvárások. Ha a piac úgy érzi, hogy a bitcoin ára a jövőben emelkedni fog, akkor a szereplők hajlandóbbak többet fizetni érte.
Másrészt, ha a piac úgy gondolja, hogy az árfolyam a jövőben csökkenni fog, többen igyekeznek eladni a kriptovalutát most, amikor az ára magasabb, mint a jövőben.
Egyes influencerek is óriási hatással lehetnek egy kriptovaluta árfolyamára. Például Elon Musk különféle bitcoinnal kapcsolatos tweetjei történelmi árfolyam-ingadozásokhoz vezettek a kriptovaluta esetében.