Napjainkban számtalan tévhit terjeng a köztudatban a kerámia bevonatokkal kapcsolatban. A helytelen tézisek a termékkel szemben irracionális elvárásokat támasztanak az autótulajdonosokban, aminek sajnos gépjárművünk és pénztárcánk fizeti meg az árát. Cikkünkben a leggyakoribb autó kerámia bevonatokról szóló mítoszokról rántjuk le a leplet egyszer és mindenkorra.
Magas szintű védelmet nyújtanak a mechanikai sérülésekkel szemben
A kerámia bevonatok elsősorban nem a mechanikai sérülésektől védik az autót, hanem az olyan tényezőktől, mint az erős kémiai behatások és maró szennyeződések (madárpiszok, közúti só, elkenődő rovarok), valamint az UV napsugarak káros hatásai. Ne áltassuk tehát magunkat azzal, hogy a kavicsfelverődésektől vagy egy elbaltázott parkolásból fakadó mechanikai sérüléstől ezen készítmények megvédik a gépkocsit. Az ennél kisebb mértékű karcolásokat azonban tény, hogy hatékonyan képesek minimalizálni.
A kerámia bevonatok tartóssága az eltelt idő függvényével egyenlő
A gyártók általában két formában szokták megadni egy kerámia bevonat élettartamát: egy bizonyos időintervallumban vagy a megtett kilométerek számában. Ez a két tényező azonban csak néhány a termék tartósságát befolyásoló körülmények közül. Az sem mindegy például, hogy milyen igénybevételnek tesszük ki autónkat a mindennapok során. Lehet, hogy az adott termék tartósságát 30.000 km-re becsülték – ezt a távolságot azonban megtehetjük pár hónap, vagy akár évek leforgása alatt is. Ez fordítva is igaz, vagyis hiába van 3 éves időintervallum van megszabva a bevonatnak, ha az idő nagy részét a garázsban tölti az autó.
Emellett természetesen a bevonat minősége is nagyban befolyásolja a várható élettartamot. Napjainkban a nanotechnológiás készítmények számítanak a legtartósabb megoldásnak, miután nano méretű részecskéi kémiai úton kötődnek a felülethez. Az olyan csúcskategóriás termékek, mint például a Gtechniq kerámia bevonatok akár 4-5x keményebb réteget képeznek az autón, mint a gyári fényezés, miközben mélyebb ragyogást biztosítanak a jármű karosszériájának.
Bárki képes otthon kivitelezni a műveletet
Ami a kerámia bevonat felvitelét jelenti, valóban igaz a fenti állítás. A dolog azonban távolról sem ennyire egyszerű: még a legjobb termék sem képes hatékonyan kifejteni hatását, ha nem készítjük elő megfelelően a felületet. Ez általában magában foglal egy polírozást és egy alapos autómosást. Utóbbival még az átlagember is elboldogul, előbbihez azonban már speciális ismeretek és szerszámok szükségesek. Ha valóban tartós és látványos végeredményt szeretnénk elérni kerámia bevonatunk használatával, érdemes szakemberre bízni a munkát.