Nem mindenki engedheti meg magának a dizájnerruhákat és kiegészítőket, de az anyagiak miatt nem kell lemondanunk a divatos külsőről. A gyöngyhímzéssel egyedi, kézzel készített ékszereket valósíthatunk meg. Csak egy kis gyakorlás és sok türelem szükséges hozzá.
A gyöngyhímzési technikákkal különböző textúrákat hozhatunk létre és jeleneteket „festhetünk” gyöngyök segítségével, melyek aztán ékszereinket (karkötőinket, nyakláncainkat, és fülbevalóinkat) díszíthetik. Tucatnyi gyöngytípust találunk a hobbiboltokban, amelyek között akár órákat is szívesen eltölthetünk. Textilbőrt és egyéb kellékeket pedig kényelmesen tudsz akár házhoz is rendelni egy gyöngy boltból.
Vásárlás előttti tippjeink
A gyöngyhímzéssel való ismerkedést érdemes az utánaolvasással kezdeni. Rengeteg kézműveskedéssel foglalkozó magyar és idegen nyelvű honlapot, könyvet, magazint találhatunk ma, amelyek segítségével tisztulhat kicsit a kép. Erre azért van szükség, mert rengetegféle technika és stílus létezik a gyöngyhímzés világában, a bőség zavarában pedig a kezdő gyöngyhímző meg is rettenhet és elvesztheti a kedvét. Csatlakozhatunk fórumokhoz is, ahol a már gyakorlottabb kreatív kezek megosztják egymással tapasztalataikat, trükkjeiket.
Ezután válasszuk ki a nekünk leginkább tetsző technikát és találjunk ki pár ékszert, amit szívesen elkészítenénk. Ekkor jöhet a mintakeresés, ne ijesszen meg minket, hogy sok oldal előfizetésért cserébe kínálja ezeket, mert egyéb helyeken ingyenesen elérhetőek is vannak.
Következő lépésként induljunk vásárolni, hogy beszerezzük a szükséges alapanyagokat. Amíg nem vagyunk gyakorlottak, igyekezzünk pontosan betartani a leírást, külöbnen nem lesz olyan a végeredmény, mint amit szerettünk volna. Vagyis olyan formájú, méretű és színű gyöngyöket vegyünk, ahogyan azt a „recept” írja.
Öt hasznos technika kezdőknek
Aki még csak ismerkedik a gyöngyhímzéssel, annak a bátor vállalkozónak ezeket a technikákat érdemes először kipróbálnia.
- Peyote vagy Gourd – a pejotl növény nevéből ered a technika elnevezése, négyzet alakú gyöngyöket használunk hozzá.
- Herringbone (amelyet Ndebele Herringbone néven is emlegetnek) – a néprajzkutatók szerint Afrikából származik ez az öltésfajta, neve a hering csontvázára utal.
- Right Angle Wave, vagyis RAW technikával hullámszerű mintát hozhatunk létre, alapvetően a peyote öltésből indulunk ki, de másképp folytatjuk az eljárást.
- Brick Stitch, amely a nevéből kiindulva a téglákra utal, mivel a hímzés végeztével a gyöngyszemek a téglafalhoz hasonló mintázatot vesznek fel egymáshoz képest.
- Square Stitch – a Brick Stitch-hez hasonló, ám a gyöngyök nem egymáshoz képest kicsit eltolva, hanem egymás alatt helyezkednek el.
Érdekességek gyöngyhímzés gyökereiről
A gyöngyhímzést már évezredekkel ezelőtt gyakorolták az ókori népek, az így készült ékszerek, tárgyak számos kultúrában és vallásban bírnak nagy jelentőséggel. A középkorban a miseruhákat díszítették ilyen módon, de az ázsiai és afrikai törzsek, népek ma is előszeretettel hordanak világi ruhákat ilyen dekorációval. A 19. századra a technikát valamelyest háttérbe szorították a trendek, de az utóbbi évtizedekben újra divatját éli a gyöngyhímzés.