Te is rettegsz a fogorvosi széktől? Megérzed a fertőtlenített eszközök szagát és már forog veled a világ? Nem vagy egyedül! Több tanulmány is bizonyítja, hogy a fogorvostól való félelem, sokszor egyenesen fóbia, igenis létezik. Sőt, sok esetben annyira jelen van az életünkben, hogy emiatt halogatjuk a fogorvosi időpontunkat, vagy egyáltalán el sem megyünk kezelésre. Ez pedig a későbbiekben komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. De ne aggódj, van megoldás! Cikkünkben adunk néhány olyan tippet, amivel számodra sem lesz rémálom többé az orvoslátogatás.
Találd meg a számodra legmegfelelőbb fogorvost
Még ha volt is már rossz tapasztalatod fogorvossal kapcsolatban, nem mindenki egyforma. Keress olyan szakembert, akinek a személyisége közel áll hozzád. Először csak kérj egy konzultációs időpontot, amikor felmérheted a terepet.
Ne legyél szégyellős! Mondd el, hogy milyen félelmeid vannak. Ha az segít, akkor kérd meg a fogorvost, hogy minden lépésről tájékoztasson a folyamat alatt.
Ha kezelés közben fájdalmat érzel, szólj nyugodtan.
Modern fogászati eszközök
A jó szakember mellett ugyanolyan fontos, hogy a rendelő kellően felszerelt legyen, és a használt eszközök a legmodernebb technológiával működjenek. „A technika folyamatos fejlődésének köszönhetően, mára a legtöbb fogászati eljárás szinte teljesen fájdalommentes” – állítja Dr. Deák György szájsebész szakorvos, a Budapest Dentcare zuglói fogászat szakmai vezetője. „Éppen ezért a szakorvosaink folyamatos továbbképzésén túl, nálunk kiemelten fontos, hogy korszerű készülékekkel dolgozzunk.”
Zen állapot
Fontos, hogy mielőtt elmegyünk a megbeszélt időpontunkra iktassunk be valamilyen relaxáló programot. Nem számít, hogy mi az, ami nekünk segít. Lehet ez egy jógaóra, egy izgalmas könyvben való elmerülés, vagy egy kellemes séta a környéken, akár egy rész a kedvenc sorozatunkból. A lényeg, hogy kizökkentsen minket az ideges lelkiállapotból, és elfeledtesse a fogászat okozta stresszt.
Amennyiben ez kevésnek bizonyul, a rendelőben is kérhetünk segítséget. „Legtöbb kezelésünket éber szedációban is végezhetjük. Ez hatalmas segítség a komoly szorongással küzdő pácienseink számára” – magyarázza Dr. Deák György. „Ilyenkor felszíni alváshoz hasonló állapotot érünk el, így teljesen ellazult helyzetbe kerül a beteg és többnyire semmilyen emléke nem marad a folyamatról.”
Ne csak akkor menjünk, ha már ég a ház
Legtöbb esetben már csak akkor megyünk el, ha érezzük a fájdalmat. Holott ilyen esetekben már beavatkozás szükséges. Ha helyesen ápoljuk fogainkat és évente egyszer elmegyünk átvizsgálásra, akkor még időben felismerhető lesz az elváltozás, így nagyobb eséllyel úszhatjuk meg a kellemetlen beavatkozást. Ha pedig egyre többször állunk fel néhány perc után az orvosi székből megkönnyebbülten, kisebb valószínűséggel fogunk remegő térdekkel beülni legközelebb.