Az Excel igazán komoly lehetőségekkel bír, és hihetetlenül sok mindent meg lehet vele valósítani, ám elsőre félelmetes is lehet a rengeteg ablakkal, opcióval, és fura ikonnal.
Ha most találkozol először az Excellel, vagy meg akarod tanulni a használatát, jó helyen jársz. Ebben a kezdőknek szóló útmutatóban bemutatjuk az Excel táblázatok alapjait. Érdemes a cikk olvasásával párhuzamosan megnyitnod a saját Exceled, hogy lépésről lépésre végigcsinálhasd a leírtakat.
Fontos megjegyezés: a cikk alapjául az Excel 2019-et vettük, de az Excel 2013, az alapokat és elrendezést tekintve majdnem ugyanaz (leszámítva megannyi frissített funkciót és bővítést).
Az Excel maga is lépésről lépésre segíti a munkádat
Az Excel első megnyitásakor (duplán kattintva az ikonra, vagy a Start menüből kiválasztva) az alkalmazás megkérdezi, mit szeretnél tenni. Most nem foglalkozunk a különféle lehetőségek bemutatásával, csapjunk egyenesen a lecsóba, és kattints az Üres munkafüzet elemre.
Ha egy korábbi táblázatot szeretnél inkább megnyitni, akkor a megnyitásához kattints a bal alsó sarokban lévő További munkafüzetek megnyitása linkre, majd a megjelenő ablak bal oldalán kattints a Tallózás elemre.
Ezután a fájlkezelő segítségével keresd meg a munkafüzetet, válaszd ki, majd kattints a Megnyitás gombra.
Nem mindegy, hogy munkafüzet vagy táblázat!
Van valami, amit még tisztáznunk kell, mielőtt továbbmennénk. A munkafüzet egy Excel fájl, ami általában .xlsx fájlkiterjesztéssel rendelkezik (ha az Excel régebbi verzióját használod, akkor az még .xls).
A táblázat viszont egy munkafüzeten belüli egyetlen lap. A munkafüzetben sok lap lehet, és ezekhez a képernyő alján található fülek segítségével lehet hozzáférni.
Munka a menüszalaggal – ez nem szalagmunka!
A menüszalag az Excel központi vezérlőpultja. Szinte mindent elérsz közvetlenül ebből a felső sávból, amely több fülre bomlik (Kezdőlap, Beszúrás, Képletek, stb.), és a füleken belül számos lehetőséget találsz.
Amikor megnyitsz egy munkafüzetet, mindig a Menüszalag Kezdőlapján tartózkodsz. Egyelőre hagyjuk a Képletek szakaszt, mert ebben a cikkben a képletekről beszélünk.
Az adatbevitel alapjai
Itt az ideje, hogy beírj néhány adatot a munkafüzetbe. Habár az adatok bevitele az egyik legfontosabb és leggyakoribb művelet, amit az Excelben csinálunk, ez szinte a legkönnyebb része.
Csak kattints egy üres cellára, és kezdj el gépelni. Próbaként írd be a neved, majd üss egy entert. Ahogy látni fogod, a nevedet rögzíti az Excel abban a cellában, majd egyel lentebb ugrik.
Most írd be a születésnapod, nyomj entert, és kezdd el begépelni a kedvenc számaidat. Észre fogod venni, hogy az enter leütése után nem csak az egyel lentibb cellára ugrik a program, de rögtön aktív is lesz, így nem kell újra kattintanod.
Vágjunk a közepébe: 2+5=7
Most, hogy láttad, milyen egyszerű alapvető adatokat rögzíteni a táblázatba, ideje, hogy az alapvető műveleti logikát is megismerd. Az Excel ugyanis azért, hogy egyértelműen tudja, mit akar a felhasználó, az = jellel kezdett beírásokat tekinti műveletnek, és az enter leütését veszi egyenlőség jelnek.
Írd be egy üres cellába, hogy
=2+5
és nyomj entert. Az Excel ekkor elvégzi a számítást és ki fogja írni abba a cellába, hogy 7. Ha viszont a cellára kattintasz, akkor rögtön kiírja a képletet a fenti függvény sávban.
Mindez természetesen csak az „alapok legalapvetőbb alapja”. Ha éppen elmerülni készülsz az Excel táblázatok világában, akkor sokat tud segíteni egy olyan weboldal, mint az excelmester.hu, ahol megismerkedhetsz az Excel rejtelmeivel – és segítséget is kaphatsz, ha elakadnál benne.