Az egyéni vállalkozás indítása nagyszerű lehetőség arra, hogy kitaposd a saját utad a gazdasági életben. Az egyéni vállalkozói lét rengeteg lehetőséget és kihívást tartogat mindenki számára, pár dolgot azonban mindenképpen érdemes tisztázni, mielőtt belevágsz. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat arról, hogy miért és hogyan érdemes belekezdeni.
Készen állsz az vállalkozás indítására?
Az első lépés az, hogy meggyőződj róla, hogy valóban készen állsz-e. Az önismeret és motiváció alapvető fontosságúak. Kérdezd meg magadtól, mi az, ami igazán motivál téged, és mennyire vagy eltökélt abban, hogy ezt megvalósítsd. Van egy jó ötleted, terméked, vagy szolgáltatásod, de bizonytalan vagy a sikerében?
Az egyéni vállalkozói forma kiváló lehetőség a kísérletezésre, nagy teret enged a kísérletezésre és az egyén kibontakozására. Ugyanakkor pont ez a szabadság jelenti bizonyos esetekben a hátrányát is, ezért fontos annak a meghatározása, hogy valóban ez a megfelelő forma-e számodra.
Az egyéni vállalkozásnak számos előnye van, például a gyorsabb döntéshozatal és a teljes kontroll a vállalkozás felett. Ugyanakkor fontos tudnod az esetleges hátrányokról is, például a személyes felelősség teljes körű vállalásáról.
Mikor érdemes egyéni vállalkozást indítani?
Egyre népszerűbb az elmúlt időben az egyéni vállalkozás indítása, amit főképp ennek a formának az előnyei szítanak. Az egyéni vállalkozás indítása olcsó és könnyen megvalósítható. Akár online is elvégezhetjük az ügyintézést, bár avatatlan emberek számára ez okozhat némi nehézséget, már számos cég segít a vállalkozás elindításában.
Hatalmas szabadságot kínál az egyén számára, hiszen a döntéseket nem kell mással megbeszélni, megszavaztatni és a vállalkozás fenntartása is kifejezetten olcsó. Az egyéni vállalkozó szüneteltetheti a tevékenységét, ami idő alatt nem kell járulékokat fizetni, illetve a vállalkozás megszüntetése is gyors, egyszerű.
Csatolmány:
egeni-vallalkozas-egyszeruen.jpg
Mik az egyéni vállalkozói forma hátrányai?
Az előnyök mellett azonban számolni kell bizonyos hátrányokkal is. Az egyéni vállalkozó felelőssége például korlátlan, ami azt jelenti, hogy a teljes vagyonunkkal felelünk az esetleges hibák esetén.
Gazdasági körökben kevésbé tartják az egyéni vállalkozókat tőkeerősnek, ami bizonyos helyzetekben okozhat kellemetlenséget, vagy hátrányt. Emellett a társas vállalkozásokkal ellentétben az egyéni vállalkozók nem késletethetik az osztalékadó befizetését, az adózott nyeremény osztalékát azonnal ki kell venniük.
Egyéni vállalkozóként másodállásban
Az egyéni vállalkozás talán legnagyobb előnye, hogy lehetőséget kínál azok számára is, akik nem akarnak minden egy lapra feltenni, viszont úgy érzik, hogy lenne a piac számára értékes termékük, esetleg egy hobbit fejlesztenének később megélhetési forrássá.
Egyéni vállalkozás indítása ugyanis másodállásban is lehetséges, ehhez csupán minimum heti 36 órás munkaviszony, vagy hallgatói jogviszony szükséges közép- vagy felsőoktatásban. Ennek köszönhetően már a tanulók is korán tapasztalatot szerezhetnek, illetve kiváló zsebpénz kiegészítő lehetőség nyílik előttük. Ráadásul ennek a formának nagy előnye, hogy bizonyos járulékok fizetése alól is mentesül a vállalkozó, hiszen ezt a “főállássa” fizeti.
Szeretnék egyéni vállalkozást indítani
Bár egyszerűnek tűnik, több dologra is figyelni kell az egyéni vállalkozás indítása esetén. Ide tartoznak például a különböző adózási formák, illetve a későbbiekben a számlák kiállítása, kamarai tagság fizetése. Ezeket gyorsan meg lehet tanulni és jobbára intézhetők digitálisan, viszont nem árt a segítség, főleg az elején.
Az egyéni vállalkozás indítása szakértő cég segítségével gyerekjáték. Professzionális segítségnek megvan az az előnye is, hogy biztosíthatjuk, a vállalkozás alapjai stabilak és biztosan az elvárásaink szerint működik minden.