Ha már túl vagy az összes házilag bevethető trükkön, beleértve a szódabikarbónás-ecetes varázsoldatot is, és minden próbálkozásod kudarcba fulladt, akkor két lehetőséged van (főleg, ha egyre súlyosabbnak tűnik a helyzet). Az első, hogy elszaladsz a legközelebb boltba, vásárolsz valami méregerős (és esetenként méregdrága) lefolyótisztító szert, a második, hogy szétnézel a környékben praktizáló szakemberek névsorában, hogy melyiket is lásd vendégül hamarosan.
Sajnos, egy idő után a legtöbb lefolyó- vagy wc-dugulást bizony rá kell bízni egy szakavatottra, mert az ilyen célra készült szerek – gyakorló háziasszonyok szerint – csak ideiglenes megoldást nyújthatnak. Van, hogy ez néhány évre is kitolódik, de az is meglehet, hogy pár hét, és az új szőnyegnek annyi.
Ha még halogatnád a szakember bérének kiszorítását a büdzséből, lássuk, milyen kemikáliák segíthetnek (átmenetileg). A bolti lefolyótisztítókat megtalálhatod folyékony- illetve granulátum formákban, és míg a folyékonynak a literenkénti ára 600 forinttól egészen kb. a 3-4 ezres kategóriáig terjed, addig a granulátum valamelyest olcsóbb (márkáját tekintve 1-2-300 forintos különbségek vannak a két típus között).
Vigyázz: A bolti lefolyótisztító szerek minden esetben erős maró hatásúak, így bármikor is használod őket, mindenképpen használj gumikesztyűt, és bizony a védőszemüveg sem árt – a kicsapódó, kifröccsenő vegyszer igen csúnya, akár maradandó sérüléseket is okozhat! Használat után dugaszold be a lefolyót, és alaposan szellőztess ki a helyiségben.
Mire számíts, ha végül szakemberre lesz szükség? Ez nagyban függ attól, hogy a lakás (vagy a kert) mely területét érinti a probléma. A végösszeg még függ attól, hogy az általad választott szakember kér-e kiszállási díjat, illetve attól, hogy hétköznap, hétvége, netán ünnepnap van szükség a halaszthatatlan segítségre. A lakás belterületén akadt dugulások elhárításáért így egy szakember 5.000 és 17.000 forintnyi összeget kérhet el munkadíjként, de az udvarban/kertben való munkálatok lényegesen többe kerülnek: 15-23.000 forint között mozog ilyenkor a bér.
Légy óvatos a hidegben: kerti vízvezetékeidet alaposan szigeteld a téli időszakra, hiszen a fagy könnyedén kikezdheti a csöveket!