Szégyen-nem szégyen, egyetemista lévén gyakran jár úgy az ember(lánya), hogy egyszerűen kifut a költségkeretből, netán már eleve úgy indul neki tanulmányainak, hogy jóval szűkösebb a keret a kelleténél. Erre a problémára találták ki a minden egyetemi vagy főiskolai hallgató számára igényelhető Diákhitelt, ami leveszi az anyagi terhet a diákok válláról – legalábbis egy ideig biztosan.
Mielőtt azonban belefutnál az „ingyenpénz” problémakörébe, jó, ha tudod, hogy – mint ahogyan egyéb hitelek esetében is – ez sincs ingyen. Bár a kamat nagyon kedvező, egyes dolgokkal azért fontos tisztában lenni. Lássunk néhány infót arról, ami elengedhetetlen a hiteligényléshez!
Két fajta diákhitel szolgáltatást tudsz igénybe venni: az egyik a diákhitel1, a másik pedig – értelemszerűen – a diákhitel2. A kettő közötti különbség az, hogy míg az 1-es változatot szabad felhasználású hitelként tudod felvenni, a 2-es teljes egészében – de csakis – a képzésed költségét fogja fedezni, vagyis magát a tandíjat. A diákhitel1 igényelhető félévenként egy összegben is, illetve havi bontásban: utóbbi esetben 15, 21, 25, 30, 40, vagy 50 ezer forintot utalnak át a számládra minden hónapban.
A diákhitel1 változó kamatozású, 3,35% kamattal kell számolnod, a diákhitel2 pedig államilag támogatott, így annak fixen 2% marad a kamata, amíg igénybe veszed.
Legegyszerűbb, ha az iskolád tanulmányi rendszerének megfelelő színterén adod be az igénylést, így egy kalap alatt elintézheted az egészet, nem kell kilincselni a részletek miatt.
És most érkeztünk a kellemetlenebbik részéhez: a törlesztéshez. Mikor, meddig, mennyit kell fizetni, hogy kiegyenlítsd a számládat?
A hiteltörlesztésre is többféle lehetőséged van: törlesztheted saját magad által megállapított (havi) összegekben, törlesztheted a diákhitel által meghatározott havi részletekben, de kiválaszthatod magad is, milyen ütemben szeretnéd visszafizetni a tartozásodat. Természetesen lehetőség van előtörlesztésre is, viszont bármelyiket is választod, használd a diakhitel.hu hitelkalkulátorát.