Télen különösen hajlamosak vagyunk a kedélyingadozásra, hiszen a nappalok is rövidek, gyakran borongósak, sötétek, és ilyenkor jelentősen kevesebbszer mozdulunk ki a meleg otthonainkból. A napsütés hiánya csökkenti a D vitamin mennyiségét a szervezetben, a rendszeres fizikai aktivitás hiánya pedig alacsony endorfinszintet idézhet elő – máris adottak a biokémiai előfeltételei a téli depresszió kialakulásának. Mely tünetekre figyeljünk, ha valaki (vagy netán mi magunk)egyébként is hajlamos a depresszióra?
Első és legfontosabb a betegséget illetően, hogy a major depressziót ne keverjük össze a szimplán átmeneti rossz hangulattal. Bár manapság igen elterjedt a köznyelvben, hogy rossz kedvünkre depresszióként hivatkozunk, ez koránt sem ilyen egyszerű. Akkor beszélünk depressziós állapotról, ha hangulatunk, közérzetünk tartósan (legalább 3 hétig) negatív, reménytelenséget, pesszimizmust tapasztalunk magunkon, és egyik legjellemzőbb tünete, hogy tartósan érdektelenül tekintünk feladatainkra, környezetünkre, hosszú- és rövidtávú jövőnkre egyaránt. A depressziós egyén nem érez örömöt, mindennapjait a fásultság, érzelmi egyhangúság határozza meg, és gyakori tünet, hogy képtelen reggel felkelni az ágyból. Ez utóbbi nem a lustaság számlájára írható – a beteg ilyenkor minden motivációját elvesztve, erőtlenül igyekszik átvészelni a napokat egymás után, étvágya is annyira lecsökkenhet, hogy csak vészhelyzetben vesz magához pár falatot, ami még gyengébbé teszi őt fizikailag.
A depresszióban szenvedő beteg elhanyagolja a napi tisztálkodást is, környezetének rendben tartását szintúgy. Hanyagolja kötelességeit, emberi kapcsolatait, hobbiját, és minden egyebet, ami azelőtt örömet okozott számára. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ne veszítsük el türelmünket, ha egy hozzátartozónkon ilyen tüneteket észlelünk – gyakran igen pozitív hatást gyakorolhat rá, ha érzi, hogy ő is fontos valakinek, őmellette is áll valaki.
Ha valaki mély depresszióba zuhant, szakértő segítsége nélkül nagyon nehéz kimozdítani ebből az állapotból, így mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni – a kezeletlen súlyos depresszió akár öngyilkossághoz is vezethet!