Magyarországon évek óta messze a Kft, azaz a korlátolt felelősségű társaság a legnépszerűbb cégtípus. Ennek ellenére nem érdemes mindig azt választani, ami a többségnek megfelel: van, hogy jobban járunk, ha tájékozódunk az opciókról, és mérlegeljük a lehetőségeket. Cikkünkből a betéti társaságot ismerheted meg kicsit közelebbről: megmutatjuk, milyen helyzetekben lehet ideális választás.
Ha nincs túl sok kezdőtőkéd
A betéti társaság alapításának egyik legnagyobb előnye, hogy nem kell egy adott összeggel rendelkeznünk (Kft esetében pl. 3 millió forinttal), hogy elkezdhessük az eljárást. A Bt. vagyona csakis azon múlik, hogy a bel-és kültagok milyen összeggel tudnak hozzájárulni a vállalat vagyonához – ennek pedig nincs minimuma.
Ha maradnál a KATA adózási formánál, de társas vállalkozást szeretnél
A betéti társaság lehet a legjobb lépés akkor, ha inkább társas formában vállalkoznál, de maradnál a jól bevált KATA adózási formánál. A kisadózó vállalkozások tételes adójának számos előnye van: havi fix összeget kell fizetni tételes adóként a cég bevételétől függetlenül (ez az összeg lehet 25 000, 50 000 vagy 75 000 Ft). Ez azonban csak addig van így, amíg a cég bevétele egy naptári évben meg nem haladja a 12 millió forintot: ezen felül ugyanis 40%-os adót kell fizetni.
Persze azt is érdemes tudni, hogy a KATA mellett a KIVA adózási forma is opció, ha Bt-t alapítanál: a kisvállalati adó jó választás lehet, ha már nagyobb bevétellel tudsz kalkulálni.
Ha a vállalkozásod jó eséllyel alacsony kockázatú
És íme, a betéti társaságnak is vannak hátrányai – az egyik legtöbbet emlegetett ezek közül az a kitétel, hogy a beltagok teljes magánvagyonukkal felelnek a társaság tartozásaiért. Természetesen mindenhol előfordulhatnak váratlan helyzetek: Bt-t inkább akkor ajánlott alapítani, ha a cég működése során előreláthatóan nem várhatók nagy kockázati tényezők.