Sajnos az autófóliázás kérdésköre kifejezetten nehéz témának tekinthető a hazai autótulajdonosok körében, aminek az oka nem más, minthogy sokan beérik a rossz minőségű, nem is járműre való dekorfóliákkal a professzionális minőségű autófóliák helyett.
Részben ennek köszönhető, hogy a prémium tuning vegyes megítélésnek örvend Magyarországon, hiszen sokan azzal sincsenek tisztában, hogy nagyon sokféle autófólia létezik, melyek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, illetve más-más célzattal kerülnek felhasználásra.
Ennek tisztázása érdekében az alábbiakban áttekintjük a legalapvetőbb tudnivalókat a szín-, a védő- és az ablakfóliákról.
A színfólia
A hazai tuningvilágban a színfólia megítélése jellemzően a legrosszabb, aminek az oka a fentiekben már említett probléma, miszerint rengetegen botlanak bele olyan tuningműhelyekbe, ahol egyszerű dekorációs fóliát melegítenek vagy ragasztanak rá a járművek karosszériájára, ami teljesen alkalmatlannak tekinthető ebben a felhasználási módban.
Ennek az oka nem más, minthogy a dekorfóliák gyenge és vékony anyagból készülnek, nem rendelkeznek olyan felületi kiképzéssel, ami éveken át ellenállóvá teszi őket a napsugárzás káros hatásaival szemben. Felhelyezésük során eleve nyúlnak a hajlítási pontokon, és hiába beszélhetünk professzionális alkalmazásról – amihez darabokra kell szedni a karosszériát –, ezek a fóliák a napsugárzástól már pár hét alatt megfakulnak, megrepedeznek, visszapöndörödnek, de ami a legfontosabb, hogy hajlamosak ráégni a festett felületekre.
Emiatt még egy gyári fényezésű autó karosszériájáról is rendkívül nehéz úgy leszedni őket, hogy az ne sérüljön, márpedig a dekorfóliák többsége nem bírja tovább néhány hónapnál, így komoly gondot okozhat, ha szeretnénk viszontlátni a jármű eredeti fényezését. Nyilván ez a megoldás sokkal olcsóbb, mint egy célzott autófólia, de ennek meg is lesz a következménye!
Egy megfelelő minőségű színfólia ugyanis helyes telepítés esetén hosszú éveken át hűséges társa lesz egy járműnek. A dekorfóliákhoz mérten lényegesen vastagabbak, így nem nyúlnak meg a kényesebb pontokon, nem repedeznek meg, nem szakadnak el pár hónap után, sőt az UV-sugárzás sem tudja kikezdeni őket, jobban ellenállnak minden külső hatásnak.
Megjelenésük jellemzően annyira magas minőségű, hogy ránézésre úgy néznek ki, mint a festés, de különleges kialakításuk jóvoltából amiatt sem kell tartanunk, hogy rásülnek az eredeti fényezésre, tehát évek múltán is lehetőség van őket úgy eltávolítani, hogy alatta a gyári festés és lakkozás érintetlen marad.
A védőfólia
A védőfóliákat szintén az autók karosszériáin alkalmazzák, azonban fontos tudni, hogy ennek nincs alternatívája, a dekorfóliát ugyanis hiába jellemzik gyakran úgy, hogy extra protekciót tud adni a jármű elemeinek, valójában azonban szó sincs ilyesmiről.
Ellenben a protektorfóliával, melyből természetesen léteznek jobb és rosszabb minőségű típusok. Előbbiek érezhetően vékonyabbak, hajlamosak besárgulni, és gyakorlatilag semmivel sem nyújtanak nagyobb védelmet, mint egy színfólia, azonban a jobb minőségű darabok sokkal vastagabbak, már-már gumírozott hatást keltenek, nem sárgulnak be és kiválóan ellenállnak a sérüléseknek.
A kérdéses fóliatípusnak ugyanis éppen az a lényege, hogy megóvja a fényezést például a kőfelverődésektől, esetleg attól, hogy a parkolóban valaki meghúzza az autónkat, hiszen ezeket az úgynevezett felületi sérüléseket az efféle megoldások könnyedén ki tudják védeni. Jellemzően teljesen láthatatlanok az autón, és mivel a járművek első fele sokkal sérülékenyebb, lényegesen több negatív hatásnak vannak kitéve, ezért sokszor előfordul, hogy csak az első karosszériaelemeket borítják vele.
Érdekesség, hogy ma már léteznek olyan, úgynevezett öngyógyuló védőfóliák, melyek képesek magukba olvasztani a kisebb karcolásokat, elegendő lehet csak kiállni az autóval a napra. Ez azért lényeges, mert egy kisebb ütés vagy karcolás esetén a felület az öngyógyulást követően ismét homogén lesz, ezáltal nemcsak a látvány, hanem a védelem tekintetében is képessé válik újfent a maximumot nyújtani.
Természetesen a védőfóliák nemcsak a karosszériára, hanem az üvegfelületekre egyaránt felhelyezhetők, így például a szélvédőn alkalmazva kifejezetten előnyösek lehetnek a kavicsfelverődések vagy az ablaktörlő által okozott karcok kivédésére, hiszen egy drágább autón költséghatékonyabb csak a fóliát cserélni, mint az egész szélvédőt.
Az ablakfólia
A minőségi kérdések tekintetében az ablakfólia kapcsán is hasonló a helyzet Magyarországon, mint a színfóliáknál. Sajnos rengeteg a gyenge minőségű termék, melyek az előírásokhoz mérten jobban sötétítenek és nagyon rossz átláthatóságot biztosítanak. Ez nemcsak egy közúti ellenőrzés során okozhat nekünk nagy problémát, de közlekedésbiztonsági szempontból sem elhanyagolható tényezőről van szó.
A jó minőségű ablakfóliák tökéletesen rásimulnak az ablakfelületre, bármikor könnyedén eltávolíthatók, és bár legalább olyan fontos felhelyezésük esetén a minőségi munkavégzés, azért természetesen a fólia kvalitása sem elhanyagolható tényező. A jó ablakfólia úgy sötétít, hogy közben az átláthatóságot nem befolyásolja, vagy csak egészséges mértékben, miközben megkönnyíti a vezetést és a tájékozódást a napsütéses időszakokban, hovatovább jelentősen növeli az autó belső terének komfortszintjét is.
Ennek az oka nem más, minthogy a jó minőségű ablakfóliák nemcsak a napsugárzás mértékét képesek felfogni, de az UV-sugárzás káros hatásait is visszaverik, így nagyobb biztonságban utazhatunk az autóban, sőt mi több, a napsugarak hőhatása egyaránt csökken a fólia mögött, ezáltal az utastér nem tud annyira felmelegedni még a legnagyobb melegben sem. Ez különösen kisgyermekes családok esetében nagyon fontos lehet, és éppen gyermekeink komfortja, illetve védelme érdekében lényeges, hogy csak jó minőségű ablakfóliát, illetve sötétítőfóliát válasszunk, valamint az megfelelő helyen kerüljön fel az autóra.