Bármilyen kedvező áron is lehet manapság használt gépjárműhöz jutni, koránt sem elég, ha valahogy kigazdálkodjuk a számunkra új autó árát – bizony számolni kell olyan kiadásokkal is, mint az átírási költség, a biztosítás, és egyéb fenntartási alapköltségek. Ezek közül néhánnyal sokan csak akkor szembesülnek, amikor rájönnek, hogy lassan már kifutnak a keretből – ezért fontos, hogy ha kell, vonj be egy hozzáértőt is a vásárlás folyamatába, így biztosan a kezedben lesz minden szükséges információ.
Az autó vételárának megfizetése után következik a kötelező biztosítás, az eredetiségvizsgálat, és átírási illeték: bár ez utóbbinak összegét régebben köbcenti alapján határozták meg, manapság már a jármű teljesítménye és kora a mérvadó az összeg kiszámításában.
A kötelező gépjármű biztosítás – mint ahogyan a neve is mondja – ugyancsak egy kötelező költség a sok közül. A biztosítás e fajtája a gépjármű tulajdonosa által a közlekedés alatt okozott károkat téríti meg az elszenvedőnek, legyen az dologi kár, vagy netán személyi sérülés. Itt kiemelten fontos, hogy jól tájékozott légy a témában: biztosítóról biztosítóra más és más költségeket szabnak ki az ügyfélre, és ezek az árajánlatok nagyon eltérőek lehetnek – ha nem muszáj, ne fizess többet ugyanazért a szolgáltatásért. A kötelező biztosítás kalkulátor (kgfb) például biztosan releváns segítséget nyújt majd a témában.
Az eredetiségvizsgálat segítségével megtudhatod, hogy az áhított jármű biztosan „tiszta” forrásból származik-e, díja pedig köbcentitől függően 17.000-20.000 forint között mozog.
Ezek után a következő lépés az új forgalmi engedély kiállítása, melynek díja egységesen 6000 forint, csakúgy, mint a szintén szükséges új törzskönyv kiállítási díja.
További költségek, melyekkel szintén számolnod kell:
Baleseti adó: ennek összege megegyezik a biztosítási díj 30 százalékával. Logikus: minél kisebb az biztosítás díja, annál kevesebbet kell ezért is fizetned!
Fedezetlenségi díj: ezzel akkor kell számolni, ha elnapolod a vásárlást követő biztosításkötést, ezért nagyon fontos, hogy a lehető leggyorsabban gondoskodj erről! A fedezetlenségi díj akkor is közbejön, amikor valamilyen oknál fogva nem fizeted a kötelező biztosításod és az emiatt megszűnik – egészen addig, amíg nem kötöd meg újra, napról napra növekedni fog a fizetendő összeg.