Amennyiben családi házban élünk, és saját zöldövezettel rendelkezünk, előbb vagy utóbb szükségünk lesz arra, hogy elzárjuk kertünket a külvilágtól. Ennek az oka számos tőről fakadhat, ezáltal van, aki így szeretné jelezni a telekhatárokat, más a betekintés ellen próbál meg védelmet biztosítani, de gyakori eset, hogy a vadak és az egyéb kártevők elleni protekció, esetleg a vagyonbiztonság miatt van szükség a kerítésépítésre.
Bármelyik eshetőségről is beszéljünk, a háztulajdonosok többsége azt szeretné, ha leendő kerítése nemcsak a hatékonyság tekintetében töltené be a szerepét, de a végeredmény hosszabb távon a tartósság és az esztétika tekintetében sem szenvedne csorbát. Szerencsére ma már nagyon sok előre gyártott elemet és egyéb megoldást találhatunk a piacon abban az esetben, ha saját kerítést szeretnénk, de az alábbiakban bemutatnánk három kitűnő alternatívát, melyek garantáltan minden igényt kielégítenek, legyen a szempont az esztétika, az elérhető ár vagy éppen a hatékonyság.
Fakerítés
A fakerítés alighanem a legklasszikusabb, a legősibb megoldás abban az esetben, ha szeretnénk elérhető áron látványos, természetes összhatású megoldást a telekhatárainkon tudni, hiszen amint az ősember a mezőgazdálkodás miatt megtelepedett egykoron, szinte azonnal nekilátott körbekeríteni az általa birtokba vett területeket. Aki fakerítést szeretne, manapság kifejezetten egyszerű helyzetben van, hiszen a piac roskadásig telített olcsó alapanyagból készült, mégis megfelelően lekezelt, előre gyártott elemekkel, melyeket csak meg kell rendelnünk és összeállítanunk ahhoz, hogy nagyon rövid határidő alatt látványos és hatásos kerítés díszítse a portánkat.
Ezek a kerítéselemek nyilván igényelnek némi szaktudást a felállításuk során, valamint néhány szerszámot, csavart és festéket, de aki szeret barkácsolni, akár szakember igénybevétele nélkül is könnyedén kialakíthat otthona körül kifejezetten mutatós megoldásokat. A fakerítések közkedveltségét az adja, hogy nincs szükség lebetonozni a kapcsolódó oszlopokat, melyekhez majd az elkészült kerítéselemek csatlakoznak, elegendő lehet szimplán leütni a földbe a hozzájuk megvásárolható masszív fémtalpakat, melyek biztonságos, vízhatlan alapot biztosítanak a kerítés fő tartóelemeinek. Nyilván ennél a terméknél is megvannak a különféle kategóriák, így csak rajtunk múlik, hogy beérjük egy egyszerű léckerítéssel, vagy valamilyen összetettebb vadászrácsos, esetleg apácarácsos megoldást választunk, hiszen lehetőségeink tárháza gyakorlatilag végtelen.
Fémkerítés
A fémkerítések is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek manapság hazánkban, aminek az oka a fakerítésnél már kiemelt elérhető árcédula, valamint a könnyed szerelhetőség. Bár a hatékonyság szempontjából nyilván a klasszikus vadháló vagy a hagyományos drótkerítés is jó megoldás lehet, azonban a ház elé és annak közvetlen környezetében kevesen látnának viszont ilyesmit. Pláne annak fényében, hogy nagyon nehéz esztétikusan dolgozni velük, ellentétben az előre legyártott fémpanelekkel, melyek masszív megoldások, és előre lefestett kialakításuknak köszönhetően sokkal esztétikusabb hatást is keltenek, azonban nagyobb súlyukból kifolyólag itt már elengedhetetlen, hogy a tartozékként szintén festett és méretre gyártott formában kapható tartóoszlopokat lebetonozzuk.
Emiatt a fémkerítés kialakítása mindig hosszabb időt vesz igénybe, hiszen a betonozás miatt legalább két napra van szükség hozzá annak érdekében, hogy a betonalapok megfelelően megkössenek. Az oszlopok beállításakor fontos, hogy ne csak vízszintes elhelyezésükre ügyeljünk, hanem arra is, hogy a köztük lévő távolságok megfelelőek legyenek, hiszen a kész panelek méretre vannak gyártva, így ha a beállítások megfelelőek, akkor a kérdéses elemeket már csak a helyükre kell illeszteni, és a megfelelő csavarokkal rögzíteni. A fakerítésekhez viszonyítva a fém sokak szemében modernebb és látványosabb hatást kelt, de ami ennél is lényegesebb, hogy tartósabb, nem igényel olyan gyakori utókezelést, miközben akár magasabb konstrukciók is könnyebben kivitelezhetők a segítségükkel, ami a biztonság tekintetében nem elhanyagolható.
Zsalukő kerítés
Amennyiben a kerítésünk célja a tartósság és az esztétikum mellett az, hogy kimagasló vagyonvédelmet biztosítsanak az ingatlan számára akár évtizedek múltán is, miközben szükség esetén akár teljes betekintés elleni protekciót nyújtanak, akkor érdemes elgondolkodni a zsalukő alkalmazásán. A zsalukő egy olyan betonelem, mely lehetővé teszi, hogy összeállítandó, és elbontandó zsalu nélkül alakítsunk ki olyan tömör betonkerítést, ami egyrészt robosztus hatást kelt, másrészt pedig rengeteg lehetőséget biztosít, mind az építészeti megoldások, mind az utólagos díszítés és kialakítás tekintetében.
A zsalukő lényege, hogy egy bennmaradó zsaluanyagról beszélünk, melyet mindig sávalapra kell felépíteni, azaz házfalakkal vetekedő tartósságot, illetve kvalitást kapunk megfelelő összeállítás esetén. Az építés során a zsaluköveket nem keresztkötésben, hanem egymásra függőlegesen építjük úgy, hogy minden egyes sor lefektetésekor megtöltjük őket betonmasszával, miközben szükség esetén vasalást is alkalmazunk, hogy ezzel növeljük a szerkezet masszív jellegét. A betonozást tehát a zsaluköves kialakításnál nem kerülhetjük meg, azonban cserébe nem években, hanem évtizedekben gondolkozhatunk vele.
Mivel könnyen vághatók, és különféle sarok- valamint végelemek is elérhetők hozzá, a zsalukő önmagában alkalmazva egyaránt kifejezetten látványosnak tekinthető, ugyanakkor rengeteg lehetőséget biztosít arra, hogy egyedi megoldásokat alkalmazzunk a telepítés során. Építhetünk telibe épített zsaluköves kerítést, de alkalmazhatjuk csak lábazatszintig, esetleg oszlopokkal kiegészített formában, hogy a közbenső részt fadeszkákkal vagy könnyűfém elemekkel egészítsük ki. A zsalukő kerítés kívülről gyönyörűen vakolható, festhető és akár burkolható is, miközben gondoskodnunk kell róla, hogy a felső részeit megfelelően fedjük, amire kitűnő alternatívát jelenthet már egy vagy két sor látványos cserép.